سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید

انجمن های تخصصی علوم رایانه و هنرهای دیجیتال

*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*

*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*


لوله های کاروگیت
زمان کنونی: 21-07-2019، 05:14 AM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: minomani
آخرین ارسال: minomani
پاسخ 1
بازدید 1149
محبوب کنید:

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لوله های کاروگیت
#1
لوله های کاروگیت
 
بصورت کلی به لوله هایی که لایه ی خارجی آن دارای برآمدگی و فرورفتگی موجی متناوب باشد, لوله های کاروگیت گفته می شود. این لوله ها می تواند فلزی و یا پلاستیکی (مانند پلی اتیلن و PVC) باشند. شکل خارجی این نوع لوله ها باعث افزایش انعطاف پذیری آنها می گردد. افزایش استحکام لوله با وجود مواد اولیه مصرفی کم و در نتیجه قیمت پایین ازمشخصات اصلی این لوله هامی باشد.لوله های کاروگیت پلی اتیلن معمولٲ دارای یک لایه ی داخلی و یک لایه ی خارجی می باشدکه اصطلاحٲ به لایه ی خارجی پروفیل لوله گفته می شود. در مقابل لایه خارجی کاملا صاف بوده تا سیال بتواند با سرعت بیشتری درون لوله حرکت نماید.باتغییر ارتفاع, شکل و ضخامت و یا فواصل پروفیل امکان تغییردرمقاومت این لوله ها دربرابر فشار خارجی وجوددارد. لایه ی داخلی نقش زیادی درافزایش یا کاهش مقاومت نداشته وصرفا باعث می گردد مایع درون با دبی وسرعت بالاتری درجریان باشد.درلوله های پلی اتیلن کاروگیت امکان تولید لایه های داخلی وخارجی بارنگ های مختلف وجوددارد.این رنگ ها باتوجه به مستربچ اضافه شده درحین تولید که معمولا کمتر از ۳ درصد مواد اولیه را تشکیل می دهد تغییرمی کند. معمولا رنگ خارجی این لوله ها مشکی بوده که مقاوت بالاتری نسبت به UV دارند ونیازی به اضافه نمودن Anti-UV ندارند. لایه ی داخلی در لوله های سایز پایین روشن انتخاب می گردد تا درصورت وجود سوراخ یا خراش ازداخل به راحتی قابل تشخیص باشد. درکشور ما معمولا رنگ داخل زردرنگ می باشد.همانطورکه درقسمت بالاگفته شد یکی ازخواص فیزیکی این نوع لوله ها انعطاف پذیری بالای لوله ها می باشدکه باعث می گردد فشار خارجی بالایی راتحمل کند.درصورتی که فشردگی (Compaction) اطراف 
لوله کاروگیت پسس ازنصب و اجرای لوله گذاری بالاباشد, قسمت اعظم این فشار به خاک اطراف انتقال داده خواهدشد و خود لوله فشار کمتری راا تحمل خواهدنمود.این درحالی است که درلوله های بتنی فشار خارجی به صورت کلی روی خود لوله بوده وخاک جانبی هیچ نقشی درتحمل فشار نداشته. بنابرین درشرایط یکسان لوله های بتنی میبایست با مقاومت بالاتری نسبت به لوله های پلی اتیلن دوجداره تولیدگردند. اتصال لوله های کاروگیت به شرح زیرمی باشد:
۱- کوپلر و واشردراین نوع از اتصال یک واشر در آخرین فرورفتگی لوله ی اول و واشر دیگر در اولین فرورفتگی لوله ی دوم گذاشته شده سپس لوله ها را از دوطرف داخل کوپلر می نمایند. ازعمده خصوصیات این اتصال می توان به تغییر اسان درطول هر دو لوله درحین نصب اشاره نمود.
۲- ساکت و واشردراین نوع اتصال در هر یک از انتهای لوله ها مادگی وجودداشته وپس ازقراردادن واشر در آخرین برآمدگی, لوله ی بعدی را داخل قسمت ساکت لوله ی اول می نمایند از عمده خصوصیات این نوع اتصال به سرعت بالا در نصب می توان اشاره نمود.
۳-کوپلر و واشر (سرخود)این نوع از اتصالات شبیه اتصالات ذکر شده در گزینه ی اول می باشد با این تفاوت که هر شاخه از لوله های ۶ متری دارای یک کوپلر متصل به خود بوده و در هنگام اتصال با قرار گیری واشر دور شیار اول لوله بعدی و قراردهی آن در داخل کوپلر متصل به لوله نخست ، دو لوله را به یکدیگر متصل می نماید.
لوله های کاروگیت با مقاومت های مختلفی تولید می گردند ولی عموما مقاومت آنها به دو قسمت SN4 (SR16)ویا SN8 (SR31.5) تقسیم میگردند.این مقاومت ها با توجه به نیاز مشتریان و محل عمق دفن و بار ترافیکی پروژه تعیین و تولید می گردند. تمامی این محاسبات توسط نرم افزارهای پیشرفته و با استفاده از محاسبات استاتیکی انجام می گردد.
در تولید برخی از مشخصات فنی شامل مقاومت حلقوی لوله ها و نوع مواد اولیه مصرفی به صورت یکنواخت در صطح خارجی لوله ها درج گشته است. با این وجود معمولا در اکثر پروژه ها یک نمونه ۱٫۲ متری از کل نمونه های ارسالی به پروژه جهت انجام آزمایشات و اطمینان از کیفیت محصولات به آزمایشگاه های مربوطه ارسال میگردد. شایان ذکر است شرکت توسعه محور شریان کاو این لوله ها با توجه به نیاز و در خواست مشتریان تولید نموده و کیفیت محصولات تولیدی را تضمین می نماید.
جهت تحمل پذیری نیروهای استاتیکی نظیر وزن خاک روی لوله و نیروهای داینامیکی نظیر بار های ترافیکی در حال حرکت جداره خارجی لوله به صورت شیاردار متناوی تولید می گردد که شامل فرورفتگی و بیرون زدگی سینوسی می باشد. فاصله شیار ها و طول آنها از عواملی می باشند که در افزایش و یا کاهش مقاومت پذیری این لوله ها تاثیر گذار می باشد. تولیدات این شرکت به گونه ای می باشد تا با بهینه سازی در طراحی قالب های تولیدی لوله های کاروگیت هزینه های تولید را پایین آورده تا بتوان محصول تولیدی را با قیمت مناسب به بازار عرضه نماید. این طراحی در ساختار لوله برای افزایش مقاومت حلقوی لوله های کاروگیت در لوله های PVC امکانپذیر نمی باشد لذا برای تولید لوله های PVC جهت تحمل این لوله ها مواد اولیه بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد. بنابر این لوله های PVC در صورت استفاده از مواد اولیه مناسب دارای وزن بیشتر و قیمت گرانتر نسبت به لوله های کاروگیت می باشد. مضاف بر این که انعطاف پذیری لوله های کاروگیت (مخصوصا در سایز های کوچک) این امکان را خواهد داد که با وجود مستقیم نبودن ترانشه بتوان لوله های کاروگیت را به آسانی نصب نمود.سبک بودن لوله های کاروگیت امکان اتصال سریتر و راحت تر را در اجرای پروژه ای ترانشه باز و نقبی به خریداران می دهد. در پروژه هایی که به صورت نقبی اجرا می شود انعطاف پذیری طولی لوله های کاروگیت این امکان را می دهد تا بتوان لوله های ۶ متری را به آسانی و از میله هایی که طول آنها ۲ متر تا ۴ متر می باشد به داخل نقب برده و داخل نقب حرکت داد.
برای لوله های کاروگیت که کوپلر آنها به خود لوله متصل می باشد می بایست در حین حمل, باراندازی, و انبار مراقب بود تا هیچ گونه آسیبی به کوپلر وارد نگردد تا در هنگام نصب دو لوله به آسانی به یکدیگر متصل گردند. برای لوله هایی که کوپلر آنها به خود لوله متصل نمی باشد, بهتر است کوپلر را در محلی مناسب و دور از نور خورشید انبار نمود تا متصل نمودن دو لوله به راحتی امکانپذیر گردد.منبع:لوله کاروگیت شریان کاو
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان