انجمن های تخصصی علوم رایانه و هنرهای دیجیتال
ترفندهای سرچ در گوگل - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن های تخصصی علوم رایانه و هنرهای دیجیتال (https://www.forum.cgaria.com)
+-- انجمن: رایانه (https://www.forum.cgaria.com/forum-236.html)
+--- انجمن: نرم افزار | سخت افزار | اینترنت و شبکه (https://www.forum.cgaria.com/forum-9.html)
+---- انجمن: اینترنت و شبکه (https://www.forum.cgaria.com/forum-17.html)
+----- انجمن: مرورگرها (https://www.forum.cgaria.com/forum-18.html)
+----- موضوع: ترفندهای سرچ در گوگل (/thread-1045.html)ترفندهای سرچ در گوگل - sargonco - 25-06-2016

به یقین می توان گفت که حتی کسانی که از اینترنت استفاده نمی کنند ، با عبارت ” سرچ کردن در گوگل ” کاملاً آشنا هستند . اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که فکر می کنید در سرچ کردن مهارت فراوان دارید , این پست ویژه و اختصاصی را بخوانید .
هر کسی که سر و کارش یکبار به اینترنت افتاده باشد حتماً با سرچ کردن آشنایی نسبی دارد . این آشنایی تا قدری در میان کاربران گسترده شده که اکنون می توان به جای این اسم از فعل ” گوگل کردن ” استفاده کرد . موتورهای جستجوی قدرتمند گوگل دارای عمل گر های خاصی هستند که شما می توانید با شناسایی آنان به مطالب موردنظر خود سریع تر و بدون معطلی دست یابید .

۱- مبنای موتورهای جستجو گوگل ( Google ) بر طبق کلماتی است که شما وارد می کنید . مثلاً وقتی عبارت information and communications technology را در گوگل تایپ می کنید، گوگل به دنبال صفحاتی می رود که این ۴ کلمه در آن موجود باشند و برای گوگل اهمیت ندارد که این کلمات در یک صفحه پشت سرهم استفاده شده اند یا در نوشته های مجزا .
تجربه به من ثابت کرده که برای یک جستجو هدفمند استفاده از سه تا پنج واژه مناسب است . جستجو هدفمند جست و جویی است که شما بتوانید طی آن در کمترین زمان به بهترین نتیجه برسید .
اگر می خواهید این عبارت را دقیقا به همین ترتیب جستجو کنید کافی است آن را در کوتیشن قرار دهید . با این کار گوگل به دنبال صفحاتی می رود که این عبارات دقیقاً پشت سر هم آمده است .
”information and communications technology”
اگر عباراتی که در میان کوتیشن وارد می کنید ، بیشتر از ۱۰ کلمه باشد ، گوگل نمی تواند نتیجه مناسبی به شما ارائه دهد .
۲- حالا فرض کنیم شما می خواهید به دنبال صفحاتی بگردید که یا دارای عبارات information باشند یا communication و یا technology. در این حالت از عملگر OR در جست جو استفاده می کنیم .
Information OR communications OR technology
همچنین می توانید به جای عبارت OR از علامت مخصوص آن | ( پایپ ) استفاده کنید . مانند زیر :
Information | communications | technology
۳- در جستجوهای گوگل، کلماتی مانند to، a، the و مانند اینها به حساب نمی آید . اگر می خواهید این عبارت ها حتما در سرچ لحاظ شوند کافیست از علامت + استفاده کنید .
۴- علامت – ( منفی ) نیز کاربرد جالب و مفیدی دارد . فرض کنید به دنبال محتوایی هستید که دارای عبارت information and communications technology باشد ولی از شرکت microsoft در آن حرفی زده نشده باشد . برای این کار کافی است مانند نمونه زیر سرچ کنید :
“information and communications technology”‌ – “microsoft”‌
با این کار، گوگل تمام صفحاتی که عبارت information and communications technology را دارد پیدا می کند و آنهایی که کلمه microsoft در آنها ذکر شده را فیلتر می کند و سپس نتایج را به شما نشان می دهد .
۵- عمل گر دیگری که نیاز دارید * است. فرض کنید دنبال محتوایی هستید که دقیقاً نمی دانید برای جستجو کردن آن باید از چه واژه ای استفاده کنید. کافی است به جای واژه ای که نمی دانید از علامت * استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید :
microsoft * windows
۶- اگر بخواهید به دنبال عنوان های یک سایت مشخص بگردید چه می کنید؟ با تایپ کردن عبارت INTITLE در مقابل اسم سایت، عناوین برایتان به نمایش در خواهد آمد. البته این در شرایطی است که برای صفحات آن وبسایت این قابلیت تعریف شده باشد . مانند نمونه زیر :
sargonco :INTITLE
۷- فرض کنید می خواهید دوربین دیجیتالی بخرید و محدوده قیمت برای تان اهمیت دارد. چه طور سرچ می کنید؟ برای این منظور کافیست از “…” استفاده کنید. برای مثال :
Camera digital $300…۸۰۰
۸- اگر به دنبال موضوعی در سایت خاصی هستید، می توانید از عبارت site: در قسمت سرچ بهره بگیرید . با این کار گوگل تنها صفحاتی را به عنوان نتیجه نشان تان می دهد که مربوط به سایت ذکر شده باشند . مثلاً :
Site: sargonco.com
هم چنین اگر فکر می کنید به سرچ دقیق تری نیاز دارید می توانید در گوگل عبارت Advanced Search را جستجو کنید و از جستجوی پیشرفته گوگل استفاده نمایید .
این را همیشه به یاد داشته باشید که با انتخاب بهترین کلمه کلیدی ، بهترین نتیجه را می توانید در گوگل به دست آورید .